Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
BANK PEKAO PROJECT ROOM
Zofia Gramz "Nic się nie stało"
19 lutego – 3 marca 2013

Zofia Gramz
"Nic się nie stało"


Otwarcie wystawy: 18 lutego 2013, godz. 18.00
Wystawa trwa do 3 marca 2013 
Kurator: Marcin Krasny
Koordynatorka: Ita Krajewska

godz. 18.30 – set didżejski

Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM jest wstęp wolny.




 

Wykonane czarnym jak smoła tuszem rysunki Zofii Gramz reprezentują czarny humor w najczystszej postaci. Zdeformowane postacie wykonują absurdalne czynności niesprawiające im najmniejszej satysfakcji. Tutaj „Kasia czeka na twój telefon”, naga „Gwiazda przyłapana na jachcie” pręży się kusząco, menel pije z gwinta pod buńczucznym „Pomnikiem Czynu Polaków”, „Pikuś czeka na twojego SMS-a”, „Wróżbita Arek” spogląda przed siebie wielkimi okrągłymi oczami, Lusia prosi, aby ją „udostępnić”, a przerażająco smutna kobieta z gigantycznymi worami pod oczami, dzierżąc peta, wyznaje: „Całe życie zajmowałam się sztuką”.

„Podpisy do rysunków stanowią rodzaj kluczy do zawartych w nich rebusów. Są też często parodiami haseł pojawiających się w mediach – tłumaczy Gramz. – Ogrom informacji medialnych próbuje przebić się, przykuć uwagę obrazem i hasłem usiłującym wzbudzić jak najsilniejsze emocje. Po drugiej stronie monitora w spokojnym, bezpiecznym otoczeniu siedzi człowiek, który z jednej strony reaguje na to wszystko emocjonalnie, a z drugiej czuje się wobec tego natłoku problemów bezsilny. Z czasem obojętnieje i przestaje odróżniać rzeczy ważne od mniej istotnych”. Może właśnie dlatego hasła pod wieloma rysunkami są w nieznoszącym sprzeciwu trybie rozkazującym: „Nie strzyż się sam”, „Nie chowaj głowy w mrowisku”, „Sprawdź komputer swego dziecka”, „Zaśpiewaj hymn”, „Nie wiesz, co robić? Namaluj zaskoczonego konia”.
Gramz twierdzi, że jej rysunki powstają podobnie jak improwizowane monologi. „Rysunek stwarza praktycznie zerowy opór techniczny – jest po prostu myśleniem w procesie” – wyjaśnia.
Fantastyczne realizacje artystki są ekspresyjne, lecz bardzo ambiwalentne w rodzaju uczuć, jakie wywołują. Tutaj smutek nie różni się niczym od radości. Zupełnie niczym, ma bowiem tak samo wyszczerzone zęby i pajęcze odnóża. Może jest tylko nieco bardziej rozmazany.


Zofia Gramz
– ur. 1981 w Szczecinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy rysunki, filmy animowane i wideo. W latach 2003-2008 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach prof. Jana Kucza oraz prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2008 obroniła pracę dyplomową w pracowni prof. Romualda Woźniaka oraz aneks z rysunku u prof. Zofii Glazer-Rudzińskiej . W 2012 za serię rysunków otrzymała nagrodę w polskim etapie konkursu Henkel Art Award. W 2011 otrzymała roczne Stypendium artystyczne m.st. Warszawy-Dzielnicy Śródmieście, dzięki któremu zorganizowała wystawę swoich prac w przestrzeni miejskiej „Zdrowie i trzeźwość”. Inne jej wystawy to „Broda, wąsy, okulary, nie ma jak się schować” w 2011 oraz „Cichutko żyję i się wcale nie ograniczam” w 2010 w galerii Heppen Transfer. Artystka wzięła też udział w wystawie „Warianty. Pracownia Kowalskiego 2006/2007” w Zachęcie.


Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bankiem Pekao narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której CSW zaprasza artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 


Partner projektu: Bank Pekao




Patroni medialni Bank Pekao PROJECT ROOM: Wprost, TVP Kultura, Hiro, Monitor Magazine, Mówiąnamieście, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline