Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
BANK PEKAO PROJECT ROOM
Tymek Borowski "Teoria i praktyka"
22 stycznia – 3 lutego 2013

Tymek Borowski
"Teoria i praktyka"

Otwarcie wystawy: 21 stycznia 2013, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 lutego 2013
Kurator: Marcin Krasny 
Koordynatorka: Ita Krajewska

Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM jest wstęp wolny.




 



"Drogi Świecie Sztuki, wiem, że trudno będzie Ci w to uwierzyć, ale tu nie ma ironii, tu wszystko jest serio. To są moje poglądy. Nie chcę obcinać ich do postaci minimalistycznych, wieloznacznych dzieł. Nawet jeżeli brzmi to wszystko trochę głupio" – tak bezpośrednią deklarację umieścił Tymek Borowski na infografice "First Things First" i już samo to powinno wystarczyć jako komentarz do jego wystawy. Ci, którzy znają jego twórczość, wiedzą jednak, że nie zawsze tak było. Borowski do niedawna należał bowiem do grona artystów „zmęczonych rzeczywistością”, jak zdefiniował ich ówczesny krytyk, a obecny marszand Jakub Banasiak. "Uciekając od realizmu (…), a także jednoznacznych światopoglądowych deklaracji, Borowski buduje autonomiczne malarskie światy, w których najważniejsza jest farba i płótno, kolor i kształt przedstawionych wyobrażeń" – pisał o fantastycznych abstrakcyjnych obrazach artysty.

Dwa lata temu w twórczości Borowskiego dokonała się jednak prawdziwa rewolucja. Malarstwo zostało przez niego uznane za medium anachroniczne i nudne, a metafora zastąpiona informacją podaną wprost, bez stosowania artystowskich narzędzi. "Na dobrą sprawę problematyka współczesnego malarstwa sprowadza się do zagadnienia, «jak wykonać estetyczny i unikatowy obiekt, który wygląda, jakby miał do przekazania głęboką treść»" – napisał niedawno z nieskrywaną pogardą Borowski. Dlatego właśnie niesamowite nadrealistyczne formy budowane akrylem i olejem na płótnach szybko zastąpił infografikami – przejrzystymi strukturami informacji przypominającymi trochę tworzone przez korporacyjnych szkoleniowców prezentacje w PowerPoincie bądź internetowe memy, spontanicznie wymyślane przez anonimowych copywriterów-amatorów. Czasem moralizatorskie, często systematyzujące rzeczywistość, kategoryzujące i nazywające społeczne zjawiska realizacje Borowskiego ukazują konsekwentny i spójny światopogląd autora. Borowski nie jest już "zmęczony rzeczywistością". Zamiast tego deklaruje odważnie (choć nieortograficznie) coś zgoła przeciwnego: "zajarany rzyciem".


Tymek Borowski (ur. 1984) studiował malarstwo na warszawskiej ASP w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Przez kilka lat malował surrealistyczne obrazy, wymyślał nieistniejących artystów, grał z konwencjami i puszczał oko do widza. Pewnego dnia, po wystawie „Koniec żartów” w warszawskiej galerii Kolonie, uznał, że mu się to przejadło. Opuścił więc bezpieczne okopy Ironii i wyruszył na poszukiwanie Sensownej Kultury. Obecnie zgłębia „teorię i praktykę rzeczywistości”, a ostatnio angażuje się w przedsięwzięcia z pogranicza sztuki i dziedzin bardziej praktycznych.

www.tymekborowski.com
www.billygallery.com




Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Bankiem Pekao narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której CSW zaprasza artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 

  



Partner projektu: Bank Pekao




Patroni medialni Bank Pekao PROJECT ROOM: Wprost, TVP Kultura, Hiro, Monitor Magazine, Mówiąnamieście, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration 

 

 

 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline