Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
BANK PEKAO PROJECT ROOM
Bank Pekao PROJECT ROOM Siostry Bui (Julia i Mai Bui-Ngoc) Gęstość
11 – 23 września 2012

Bank Pekao PROJECT ROOM
Siostry Bui (Julia i Mai Bui-Ngoc) 
Gęstość / Density
instalacja site-specific, wideo

Otwarcie wystawy: 10 września 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 września 2012
Kurator: Fabio Cavallucci


godz. 18.30 Wojtek Sobura
Organic Lo-Fi
u know me
koncert live play act 

 

Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM jest wstęp wolny.






 



Siostry tańczące ze zmysłami
Wystawa Sióstr Bui "Gęstość" w Bank Pekao PROJECT ROOM stanowi zaproszenie do podróży przez labirynt zmysłów. Julia i Mai Bui wykorzystując swoje różnorodne doświadczenia artystyczne z pogranicza video, teatru, tańca, rzeźby i architektury stworzyły wizję tajemniczego świetlistego mikrokosmosu, w którym nadrzędną rolę odgrywa doświadczanie poprzez zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Wraz z przekroczeniem drzwi do sali wystawowej zostajemy wprowadzeni do bajkowej krainy, w której gęsto opleceni pasmami jasnych tasiemek zwisających z umieszczonego tuż nad naszymi głowami sufitu oraz dobiegajacymi z każdego kąta sali dźwiękami mamy za przewodnika jedynie swoją dziecięcą ciekawość.

Labirynt zwisających z sufitu drutów sznurków, miejscami zagęszczonych. Obrazy różnej wielkości postaci projektowane na te ulotne ściany. Rozchodzące się z boków sali dźwięki różnych instrumentów muzycznych. To Gęstość – projekt przygotowany przez siostry Bui z myślą o Bank Pekao Project Room. Publiczność wchodzi do sali, przechodzi przez ściany z miękkich drutów sznurków, natrafia na obrazy, które pojawiają się i rozszerzają, postrzegając wystawę jako doświadczenie prawdziwie fizyczne. Projekt ma oczywiście oddziaływać na zmysły widza, pobudzać jego synestetyczne krążenie, partycypację, jednocześnie subtelnie podważając świadomość, że porusza się w świecie, w którym wymiary i odległości są pewne.
Zresztą w pewnym stopniu to właśnie siostry Bui robią od lat w swoich video i filmach: kwestionują pewniki percepcji, bawią się wymiarami, gatunkami, zasadami newtonowskiej fizyki. Julia Bui-Ngoc i Mai Bui-Ngoc, córki Polki i Wietnamczyka, spajają w jedno dość odległe doświadczenia. Julia, związana z teatrem i tańcem, wyszła z Kowalni – pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która w latach dziewięćdziesiątych i później ukształtowała wielu artystów z polskiej czołówki. Mai, po studiach architektonicznych, kinematograficznych, telewizyjnych i intensywnej karierze architekta, wyrusza w ponad półtoraroczną podróż dookoła świata. Trzy lata temu siostry stworzyły zespół twórczy, który zajmuje się sztuką, teatrem, kinem i reklamą. Czasem współpracują z innymi artystami – w tym wypadku z Jarkiem Jóźwikiem, autorem muzyki.

Wydaje się, że jednym z głównych celów ich pracy jest podanie w wątpliwość pewników percepcyjnych – zarówno wtedy, kiedy w teledyskach bawią się w przedstawianie bohaterów jako małych Guliwerów w kraju olbrzymów, jak i wtedy, kiedy w teatrze każą aktorkom wychodzić jedna po drugiej przez drzwi i wchodzić na ekran, zacierając w ten sposób granice między światem realnym a wirtualnym. Duże i małe, prawdziwe i udawane, wysokie i niskie mieszają się ze sobą. Często ujęcie z góry przekształca ciała modeli w kukiełki, szmaciane lalki lub postaci z gry komputerowej. Siostry Bui bawią się także gatunkami filmowymi. Atmosfera noir miesza się ze scenami namiętności, rosnący suspens nie prowadzi do niczego. Są też produkcje reklamowe, w których tandem ucieka się czasem do cytatów (jak koliste długie ujęcia Rybczyńskiego). Z prac wyłania się przede wszystkim pojęcie teatru. Przeświadczenie, że żyjemy w światach równoległych, że z rzeczywistości pozornie najbardziej niebezpiecznej i dramatycznej możemy łatwo prześliznąć się do teatrzyku marionetek czy fantastycznego świata komiksów.

Fabio Cavallucci
 

 


Julia Bui-Ngoc 
– rzeźbiarka, reżyserka, tancerka i choreografka. Ukończyła ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 2011 r. Swoją wrażliwość artystyczną rozwinęła u boku profesora Grzegorza Kowalskiego w pracowni multimedialnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy. Autorka kilkunastu prac video, spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych. Jej prace były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Pradze, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, festiwalu Japon Expo Nicea (Francja), Readymade Film Fest w Los Angeles. Przez wiele lat związana z teatrem Gardzienice. Twórczyni Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi. Współzałożycielka (wraz z Mai Bui-Ngoc) duetu Siostry Bui.

Mai Bui-Ngoc – magister inżynier architekt, reżyser filmowy, operator kamery. Skończyła architekturę na Politechnice Warszawskiej. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Wielokrotna mistrzyni Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu). Pracowała jako architekt we Francji i Irlandii. W Polsce pracowała w jednym z najlepszych biur architektonicznych - Biuro Jems Architekci, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych. Zajmuje się również wideo-artem oraz filmem krótkometrażowym. Na jej twórczość wizualną mają wpływ liczne podróże po świecie i wieloletnie doświadczenie w pracy jako architekt. Współzałożycielka (wraz z Julią Bui-Ngoc) duetu Siostry Bui





Bank Pekao PROJECT ROOM:
We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao  narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki będziemy prezentować najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.






Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao





Patroni medialni: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline