Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
BANK PEKAO PROJECT ROOM
Anna Panek
"Rozpuszczanie"


26 lutego – 29 marca 2015

Bank Pekao PROJECT ROOM
Anna Panek
"Rozpuszczanie"

Otwarcie wystawy: 26 lutego 2015, godz. 18.00
Otwarcie wystawy uświetni występ Oliviera Heima, znanego z Très.b i jako Anthony Chorale
Wystawa trwa do 29 marca 2015

Kurator: Stach Szabłowski
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka
Dokumentacja fotograficzna: Bartek Górka
Projekty graficzne: Daria Malicka
Wstęp wolny


Anna Panek nie przynosi na swoją wystawę w Bank Pekao PROJECT ROOM żadnej pracy. Istotą wystawy jest praca, którą artystka wykonuje codziennie w galerii. Czas pracy pokrywa się dokładnie z czasem trwania wystawy. Rozpoczęta w dniu otwarcia praca zostanie zakończona wraz z zamknięciem wystawy. Wymiary pokazywanej pracy odpowiadają dokładnie wymiarom galerii, w której powstaje.

Przedmiotem "Rozpuszczania" nie jest artefakt, lecz proces i artystka zmierzająca do pewnego celu. Jest nim tytułowe rozpuszczanie architektury - na przykładzie wnętrza galerii. Za rozpuszczalnik służy w tym procesie malarstwo.

Anna Panek jest malarką i architektką. W swojej praktyce artystycznej łączy, a zarazem przeciwstawia sobie te dwie dziedziny. Wychodzi poza ramy obrazu i zamalowuje architekturę. To rodzaj architektury odwrotnej: za pomocą środków malarskich artystka rozmywa fizyczne struktury i zmienia realne miejsca w efemeryczne obrazy.

Z punktu widzenia Anny Panek architektoniczne struktury są ramą, w którą człowiek świadomie ujmuje swoje doświadczenie, nie wyłączając doświadczenia sztuki. Malarstwo z kolei artystka postrzega jako dziedzinę pozostającą bliżej sił natury. Malarstwu można pozwolić rozrastać się i rozprzestrzeniać. W tym ujęciu zakres kontroli malarza nad malarstwem przypomina relację ogrodnika do roślin. Malarstwo się uprawia - człowiek inicjuje proces, ale potem pozwala mu się dziać zgodnie z jego własną, autonomiczną logiką.

W odróżnieniu od architektury malarstwo nie ma żadnej sprecyzowanej funkcji, z wyjątkiem bycia reprezentacją, równoległą rzeczywistością. W "Rozpuszczaniu" Anna Panek dzień po dniu zaciera architektoniczną realność galerii, zastępując ją rzeczywistością malarstwa.

"Rozpuszczanie" jest próbą przedstawienia malarstwa, które nie tyle jest, ile się dzieje. Bohaterem tej wystawy nie jest dzieło, wypracowany wspólnie przez artystkę i instytucję „produkt kultury”, lecz pewien zamysł i zmierzanie w kierunku jego urzeczywistniania. Artystka pracuje nad nim każdego dnia, również w godzinach otwarcia galerii, na oczach publiczności. Wystawa zaś, która będzie gotowa, kiedy się zakończy, składa się z sekwencji zmian, zbioru wystaw, które codziennie wyglądają inaczej.
Stach Szabłowski


Anna Panek – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza, aneks w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistka konkursu Samsung Art Master, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ważniejsze wystawy zbiorowe: "Stosunek do przyrody", Warszawa, 2014, "Midnight Show", BWA Dizajn, Wrocław, 2013, Выставка «Рисовать», Anna Nova Gallery, Petersburg, 2013, "AAAkupunktura", Galeria Kordegarda, Warszawa, 2012, "Uporczywość", Salon Akademia, Warszawa, 2010, "Drobne przyjemności", CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (Wystawa pokonkursowa Samsung Art Master), 2009, "Nie ma sorry", Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2008. Ważniejsze wystawy indywidualne: "Klaster", Galeria Entropia, Wrocław, 2013, "Bezsenność", Centrum Sztuki Nowoczesnej, Mińsk, Białoruś, 2012, "Oset Pokrzywa", Galeria Lokal Transfer, Warszawa, 2012, "Dom pusty", "Mięćmierz" (wystawa w ramach stypendium MKiDN), 2012, "Elemental Painting", Galeria Heppen Transfer, Warszawa, 2011, "Królestwo", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, wystawa dyplomowa, 2009.

Olivier Heim – współzałożyciel zespołu Très.b wraz z Misią Furtak, autor tekstów; występuje również solo jako Anthony Chorale. Jest Holendrem, który urodził się w USA, wychował w Luksemburgu, ale to Polskę wybrał na swój dom. Laureat prestiżowych nagród: Fryderyk 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, Paszport Polityki 2012 i plebiscytu Ale Sztuka 2012. Utwory z nadchodzącego albumu miał okazję zaprezentować na Primavera Sound Festival 2014 w Barcelonie, gdzie został okrzyknięty objawieniem przez ważny muzyczny portal Mindies, OFF Festival 2014 i Reeperbahn Festival 2014 w Hamburgu, gdzie wzbudził duże zainteresowanie mediów i udzielił wywiadu m.in. dla popularnej stacji radiowej NDR blue. Jesienią 2014 roku odbyła się oficjalna premiera solowej płyty Oliviera Heima "A Different Life", która odbiła się szerokim echem w mediach, a sam album wymieniany był wielokrotnie w najważniejszych rankingach muzycznych. https://olivierheim.bandcamp.com/ 






Partner projektu Project Room: Bank Pekao S.A.

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Warszawa.Wyborcza.pl, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, K MAG, Aktivist, Purpose, artinfo.pl, Stolica

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline