Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
JAK SMAKUJE SZTUKA?

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat
MARZEC 2017

Jak smakuje sztuka?
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
(zbiórka w holu CSW)
druga i czwarta sobota miesiąca, godz. 12:00
wstęp: bilet rodzinny – 30 zł., karnet na 4 zajęcia – 100 zł. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 135

Uwaga! Wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach

W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.

Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.

Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.

Marzec

11.03, godz. 12.00 Kuchenne rzeźby i inne historie
Prowadzenie: Iga Fijałkowska, Anna Szary

Z jakich materiałów robi się rzeźby? Rzeźba kojarzy nam się z kamieniem, metalem i drewnem, a czy można wykonać rzeźbę z soli, mąki i wody? Podczas warsztatów sprawdzimy czy w warsztacie rzeźbiarza znajdzie się miejsce dla kuchennych produktów. Zobaczymy rzeźby zrobione z najdziwniejszych materiałów i poznamy losy figury zaginionego chłopca Kazika, który zainspirował artystkę Maję Bekan do zrobienia filmu o nim.

25.03, godz. 12.00 Wielkie i małe historie
prowadzenie: Zuzanna Ziółkowska Hercberg
Zuzanna Ziółkowska Hercberg – malarka, autorka instalacji i działań performatywnych

Na warsztatach zobaczymy, że sztuka to miejsce, w którym możemy współdziałać i zrozumieć się mimo różnic. W malarstwie można wyrazić to co, osobiste w formie kształtów i kolorów. Odwołamy się do kulturowej symboliki i psychologii koloru i na tej podstawie - wykorzystując lub odrzucając powszechne ich znaczenie zbudujemy wspólną opowieść.
Wspólna praca może pomóc opowiadaniu historii i tworzeniu narracji. Uczestnicy będą próbowali nauczyć się ze sobą być i rozmawiać. Nauczymy się wytwarzać więzi między sobą i je umacniać. Zobaczymy jak wspólne działanie, jakim jest malowanie, potrafi budować prawdziwą wspólnotę.


 

Partnerzy medialni: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa,
Co Jest Grane 24






   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline