Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
SMYKOWIZJE

warsztaty dla dzieci
MARZEC 2017

Smykowizje dla rodzin z dziećmi 0-5 lat
marzec 2017


zbiórka w holu CSW
warsztaty, spotkania i koncerty dla dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich opiekunów
godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat
Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w zajęciach plastycznych: od 1 roku życia.
wstęp: bilet rodzinny 30 pln, karnet na 4 zajęcia: 100 pln. (w cenie biletu wstęp na wystawy)
więcej informacji: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135
na maile i telefony odpowiadamy we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków, od godziny 12.00

Uwaga! wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach

Czym się różni solo od duetu i chóru? Gdzie jest ręka, a gdzie noga? Czy planety i gwiazdy śpiewają? Czy w wieku 2 lat można poznać geometrię? Cykl dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas zajęć, spotkań i koncertów istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych zajęć sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas zajęć, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje zajęć: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz zajęcia muzyczne w formie koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. Do tej pory pracowaliśmy z takimi materiałami, jak: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w zajęciach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się zajęcia wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

4 marca – Solo, w duecie i w chórze |performans muzyczno-wizualny dla rodzin z dziećmi|
Ludzie od tysięcy lat gromadzą się, by uprawiać wspólnie sztukę: szczególnie dotyczy to muzyki. Lubią grać i śpiewać razem, w duetach, triach czy zespołach. A wtedy gromadzą się i dźwięki. I słychać je wówczas przeważnie nie solo, ale w duecie, w zespole i w chórze.  Mówimy zazwyczaj solo, rozmawiamy w duecie, dyskutujemy w grupie, ale też chórem. A jak śpiewamy? I co się dzieje, gdy poszczególne dźwięki, brzmienia i słowa pojawiają się solo, w duecie i w chórze? Chór to pewien rodzaj specyficznego zgromadzenia. Zobaczymy zatem, co się stanie, gdy zgromadzimy się chórem na wystawie Mai Bekan 23 zgromadzenia, wraz lubiącymi solo saksofonami, preferującymi duety instrumentami klawiszowymi oraz maleńkimi, ale głośnymi, występującymi często chórem kazoo…
Wojciech Psiuk – saksofony
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe
Prowadzenie Anna Kierkosz

11 marca Gdzie ręka, a gdzie noga? | zajęcia plastyczne
Bohaterką jednego z filmów Mai Bekan jest zaginiona rzeźba przedstawiająca chłopca Kazika. Na warsztatach sprawdzimy czy najmłodsi wiedzą gdzie mają lewą rękę, a gdzie prawe oko. Maluchy pobawią się plastycznymi masami oblepiając poszczególne części ciała, starsi uczestnicy zmierzą się z rozmaitymi zagadkami, które pomagają w nauce nazw i przeznaczenia części ciała.
Prowadzenie: Anna Szary

18 marca – Akcja konstelacja | koncert z elementami warsztatów

Planety i gwiazdy gromadzą się na niebie w specjalny sposób. Te zgromadzenia nazywają się konstelacjami albo układami. Smykowizyjni słuchacze w przestrzeni wystawy Mai Bekan 23 zgromadzenia odkryją muzykę planet, które brzmią i współbrzmią, gdy łączą się ze sobą. Księżyc zaśpiewa kołysankę, a o swojej Róży opowie Mały Książę. Posłuchamy jak brzmi magiczny, kosmiczny pył.
Prowadzenie: Anna Szawiel, wystąpi Hashtag Ensemble

25 marca – Ciach ciach | zajęcia plastyczno-wizualne
Do jednego z filmów artystka Maja Bekan stworzyła scenografię składającą się z przestrzennych kubików, są one obecne także na wystawie. Tematem warsztatów będą podstawowe kształty geometryczne, które ułożymy z nietypowych materiałów (np. własnoręcznie zrobionej ciastoliny). Starsza grupa weźmie do swoich rączek nożyczki i będzie wycinać kształty z czego tylko się da – papieru, plastikowych butelek czy kolorowej folii.
Prowadzenie: Anna Szary

Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach
Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak  i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmow i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

15 marca 2017, godz. 11.00, specjalne oprowadzanie po wystawie Mai Bekan 23 zgromadzenia
Prowadzenie: Anna Szary

29 marca 2017, godz. 11.00, dźwiękowe oprowadzanie po wystawie Mai Bekan 23 zgromadzenia
Prowadzenie: Anna Kierkosz

 

Partnerzy medialni: Program 2 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane 24





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline