Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
WYDARZENIE
UKRAINIAN NEWS
16 marca – 26 maja 2013
Oprowadzanie po wystawie:
26 maja o godz. 15.00 i godz. 17.00

UKRAINIAN NEWS

Artyści: Jewhenija Biełoruseć / Evgenia Belorusets / Євгенія Бєлорусець; Anatolij Bełow / Anatolii Byelov / Анатолій Белов; Łesia Chomenko / Lesia Khomenko / Леся Хоменко; Ihor Diurycz / Ihor Diurych / Ігор Дюрич; Grupa Predmetiw (Oleksandr Burlaka i Ivan Melnychuk) / Grupa Predmetiv; Ksenija Hnyłycka / Ksenia Hnylycka / Ксенія Гнилицька; Ołeksandr Hnyłycki / Oleksandr Hnylyckyi / Олександр Гнилицький; Ołeh Hołosij / Oleh Holosyi / Олег Голосій; Hudrada; Ałewtyna Kachidze / Alevtina Kakhidze / Алевтина Кахідзе; Nikita Kadan / Nikita Kadan / Нікіта Кадан; Żanna Kadyrowa / Zhanna Kadyrova / Жанна Кадирова; Ołeksandr Kurmaz / Oleksandr Kurmaz / Олександр Курмаз; Wołodymyr Kuzniecow / Volodymyr Kuznetsov / Володимир Кузнєцов; Wasyl Łozynski / Vasyl Lozynskyi / Василь Лозинський; Maksym Mamsikow / Maksym Mamsikov / Максим Мамсіков; Wiktor Maruszczenko / Viktor Marushchenko / Віктор Марущенко; Boris Michajłow / Boris Mikhailov / Борис Михайлов; Roman Minin / Roman Minin / Роман Мінін; Łada Nakoneczna / Lada Nakonechna / Лада Наконечна; Ihor Podolczak / Ihor Podolchak / Ігор Подольчак; Taras Połatajko / Taras Polataiko / Тарас Полатайко; R.E.P.; Mykoła Ridny / Mykola Ridnyi / Микола Рідний; Andrij Sahajdakowski / Andriy Sahaydakovskyi / Андрій Сагайдаковський; Arsen Sawadow / Arsen Savadov / Арсен Савадов; SOSka Group; Centrum Kultury Wizualnej / Visual Culture Research Center / Центр візуальної культури; Wołodymyr Worotniow / Volodymyr Vorotniov / Володимир Воротньов; Anna Zwiahincewa / Anna Zvyagintseva / Анна Звягінцева.

Otwarcie wystawy: 15 marca 2013, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 26 maja 2013
Kurator: Marek Goździewski
Wystawie towarzyszy cykl wykładów, którego kuratorem jest Ołeksandr Sołowjow

Oprowadzanie po wystawie UKRAINI
AN NEWS
26 maja 2013, godz. 15.00 i godz. 17.00, zbiórka w Holu Wejściowym CSW.
wstęp wolny
Podczas spotkania będzie obecny kurator projektu Marek Goździewski.
Spotkanie w języku ukraińskim poprowadzi Ksenia Kaniewska.



UKRAINIAN NEWS from CSW TV.



Wystawa UKRAINIAN NEWS w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest pierwszą w Polsce tak obszerną prezentacją najnowszych artystycznych działań na Ukrainie, zarówno prac artystów indywidualnych, jak i grup aktywistów, w obu przypadkach wychodzących poza konwencjonalne metody artystyczne. Kondycję ukraińskiego społeczeństwa ilustrują działania różnych inicjatyw kulturalnych, od street-artu po społeczności intelektualistów zaangażowanych w obecne konflikty społeczne.

W ostatnich latach scenie sztuki współczesnej w Europie Wschodniej towarzyszy prawdziwy wybuch artystycznego zaangażowania w społeczne i polityczne kwestie postkomunistycznego społeczeństwa naznaczonego postępującym neokapitalizmem. W szczególności na Ukrainie artystyczny kontekst doświadczył silnego rozprzestrzenienia się politycznie twórczych poglądów i praktyk.

Proces ten wywołała z jednej strony mnogość grup i ruchów, jakie wyłoniły się w następstwie Pomarańczowej Rewolucji z roku 2004, a z drugiej – wkroczenie w lokalny świat sztuki prywatnego kapitału wraz z drastyczną prywatyzacją sfery publicznej. Wobec tej sytuacji wiele inicjatyw kulturalnych i artystycznych przyjęło na siebie rolę przedstawicieli obywatelskich czy grup aktywistów, formułując żądania polityczne na miarę społeczeństwa obywatelskiego, do niedawna nieobecnego w porządku postsowieckim.

Liczni artyści i grupy artystyczne podjęły próbę poruszenia rygorystycznych warunków społecznych i przekształcenia ich sposobami dostępnymi dla sztuki. Działania artystyczne stały się ważnym elementem walk o przestrzeń miejską i prawa dla mniejszości, jak również przeciwdziałania dyskryminującej polityce państwa. Sztuka stała się laboratorium ściśle społecznych zjawisk jak ruchy oddolne, samoorganizujące się społeczności czy organizacje antyhierarchiczne, oparte na otwartości na odmienne postawy i sposoby myślenia oraz inkluzywności. Prezentacja w CSW odzwierciedla różnorodność współczesnej sceny ukraińskiej, w mnogości jej praktyk artystycznych i poglądów.

Wystawie towarzyszy cykl wykładów, którego kuratorem jest Ołeksandr Sołowjow (Oleksandr Soloviov) oraz (od marca do maja) program filmowy - pod tytułem UKRAINFILM nawiązującym do nazwy studia filmowego w Kijowie, gdzie powstały arcydzieła filmowej awangardy – który zaprezentuje historię filmu ukraińskiego jako integralną część klasycznego kina sowieckiego, skupiając się na dziełach uznanych na świecie reżyserów tworzących na Ukrainie (od Dzigi Wiertowa i Aleksandra Dowżenki, przez Sergieja Paradżanowa i Kirę Muratową, po Sergieja Łoźnicę).
 

Wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy UKRAINIAN NEWS:

sobota 16 marca, godz. 14.00, KINO.LAB 
Ołeksandr Sołowiow, 15 kultowych postaci ukraińskiej sceny artystycznej epoki niepodległości
Wykład towarzyszy wystawie "Ukrainian News" i inauguruje cykl przygotowany przez Ołeksandra Sołowiowa.
Wstęp do wykładu przedstawi Natalia Zabołotna, dyrektorka Arsenału Sztuki (Mystetskyi Arsenal) w Kijowie.

Ukraińska sztuka współczesna naprawdę zaistniała w połowie lat 80., tuż przed odzyskaniem przez Ukrainę niezależności państwowej, jako element szerszego procesu przemian. W latach 90. dokonały się nie tylko zmiany polityczne, lecz i pokoleniowa, a wraz z nimi w środowisku artystycznym pojawiły się nowe środki wyrazu i ukształtowały na nowo preferencje tematów.
Ołeksandr Sołowiow zaprezentuje kultowe postacie ukraińskiej sceny artystycznej czasu niepodległości, przedstawi obecne na niej trendy oraz dynamikę zmian zachodzących w powiązaniu z transformacją polityczną i społeczną.
Ołeksandr Solowiow (ur. 1952), kijowski krytyk i kurator, jedna z najważniejszych postaci w świecie sztuki na Ukrainie; od 2004 kurator Pinchuk Art Centre, od 2010 zastępca dyrektora Arsenału Sztuki (Mystetskyi Arsenal) w Kijowie.


godz. 15.00 – 18.00
, w przestrzeni wystawy
HUDRADA, Przegląd Portfolio "Znane i sławne"

Ukraiński związek kuratorów Hudrada zaprasza polskich artystów do udziału w przeglądzie portfolio w CSW Zamek Ujazdowski. Związek, który stał się sławny dzięki licznym wydarzeniom wywołującym oddźwięk wśród publiczności, uważa spotkanie z polskimi artystami za nieodłączną część wystawy "Ukrainian News". W czasie spotkania ukraińscy kuratorzy podzielą się wiadomościami z Ukrainy i zaproponują zainteresowanym polskim artystom, by pokazali to, co rozumieją pod pojęciem "portfolio artysty", mając nadzieję, że w wyniku takiego dialogu uda się znaleźć tych, którzy będą mogli i zechcą uczestniczyć w cyklu wystaw organizowanych przez Hudradę w społecznych centrach i bibliotece w Kijowie. Hudrada to grupa kuratorska składająca się z architektów, aktywistów politycznych, tłumaczy, pisarzy, dizajnerów i artystów. Realizowane przez nią projekty, wystawy oraz kampanie społeczne w przestrzeni publicznej powstają w wyniku dyskusji i wymiany doświadczeń jej członków, jako że jednym z celów grupy jest samokształcenie przez komunikację. "Hudrada nie tylko odzwierciedla międzynarodowy trend do inkorporowania komunikacji w praktykę artystyczną – pisze krytyczka Larissa Babij – jest również współczesną manifestacją wieloletniej ukraińskiej tradycji kolektywnego myślenia i działania. W czasach sowieckich oficjalna instytucja, również zwana Hudradą, rozpowszechniała ideologię narodową poprzez praktykę artystyczną. Nowa Hudrada promuje polityczny aktywizm i lewicowe idee w opozycji do obecnej w Ukrainie tendencji sprzyjania komercyjnym i dekoracyjnym wartościom sztuki".
Więcej o zrzeszeniu kuratorskim Hudrada: hudrada.tumblr.com


godz. 18.00, w przestrzeni wystawy
Wasyl Łozynski, "KYIV VICE: milicja moralności", performance

Wasyl Łozynski odczyta swoją poezję, dla której punktem odniesienia jest amerykański serial telewizyjny "Miami Vice", będący paradoksalnie bardzo trafnym opisem zarówno zaostrzającej się cenzury obyczajowej, jak i ekonomicznej nierówności na Ukrainie.
Wasyl Łozynski (ur. 1982, Lwów) - poeta, tłumacz, performer. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie; tłumaczy z polskiego i niemieckiego. Członek redakcji literacko-artystycznego pisma "PROstory" i kolektywu Hudrada. Mieszka w Kijowie.

 

9 maja 2013, godz. 17.30, Galeria Wejście
WASYL ŁOZYNSKI KYIV VICE: milicja moralności
performans

Wasyl Łozynski odczyta swoją poezję, dla której punktem odniesienia jest amerykański serial telewizyjny "Miami Vice", będący paradoksalnie bardzo trafnym opisem zarówno zaostrzającej się cenzury obyczajowej, jak i ekonomicznej nierówności w Ukrainie.

Wasyl Łozynski
(ur. 1982, Lwów) – poeta, tłumacz, kurator, performer, krytyk literatury i sztuki. Od 2008 roku członek kolektywu Hudrada oraz zespołu redakcyjnego literacko-artystycznego pisma "PROstory". Organizował wiele dyskusji i odczytów m.in. "Inna praca" w Fundacji Centrum Sztuki współczesnej (2009) oraz w Centrum Badań Kultury Wizualnej (2010, Kijów), "Polskie wieczory poetyckie" ("Kyivski Lavry", 2011),  "Ukraina-Niemcy w przyjaznym lustrze", (2012, Berlin), kurator "Literary Letter Club". Tłumaczy poezję i prozę z niemieckiego i polskiego. Jego utwory poetyckie, tłumacenia i eseje publikowane są w magazynach "PROstory", "Krytyka", "Sho", "Chetver". Mieszka w Kijowie.


9 maja 2013, godz. 18.00, Sala Edukacyjna CSW
NIKITA KADAN Trudne związki. Ukraińska sztuka między instytucją a samoorganizacją.
wykład

Wykład poświęcony będzie niezależnym inicjatywom organizowanym i prowadzonym przez samych artystów. To przestrzenie, organizacje, programy o niekomercyjnym i nonkonformistycznym charakterze, tworzone w sposób horyzontalny, zapewniający równe prawa ich uczestnikom oraz miejsce interdyscyplinarnej współpracy. Wykład zaprezentuje związki między samoorganizacją, a zinstytucjalizowaną formą tworzenia i prezentacji sztuki. Przedstawi przejawy cenzury w instytucjach publicznych oraz zauważalną ofensywę treści skrajnie prawicowych na polu sztuki.

Nikita Kadan (ur. 1982, Kijów) – pracuje na styku wielu dyscyplin, często angażując w swoje projekty specjalistów z innych dziedzin – architektów, działaczy na rzecz praw człowieka, socjologów, aktywistów. Realizuje projekty w przestrzeni publicznej, instalacje i obiekty; uprawia też malarstwo. Od 2004 jest członkiem grupy REP (Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna / Revolutionary Experimental Space), współzałożycielem kolektywu kuratorskiego Hudrada. Mieszka w Kijowie.


UKRAINFILM
(marzec – maj 2013)

UKRAINFILM to program filmowy towarzyszący wystawie UKRAINIAN NEWS, która rozpoczyna się w CSW Zamek Ujazdowski 16.03. Przegląd potrwa do maja. Bilety na senase w cenie 7 zł.

Wystawie towarzyszy program filmowy prezentowany w KINO.LAB


Cykl UKRxploitation:

17 maja, godz. 19.00
"Modlitwa za hetmana Mazepę" reż. Jurij Illienko, Ukraina 2002 , 152'

18 maja, godz. 19.00
"Głód 33" reż. Oles Yanchuk, Ukraina 1991, 115', wprowadzenie Olga Papash


19 maja, godz. 18.00
"Złoto kozaków" reż. Vadim Kastelli, Ukraina 1993, 89', wprowadzenie Stas Menzelevskyi

 






Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski



Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy


Partnerzy: Instytut Polski w Kijowie, Mystetskyi Arsenal w Kijowie, Muzeum Narodowe Ukrainy

Partner artystyczny: Ya Gallery Art Centre



Partner techniczny: Epson



Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

 

 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline