Jesse Aron Green
THE ALLIES
Otwarcie wystawy: 15 lipca 2011, godz. 18.00
Wystawa czynna do 18 września 2011
Kuratorka: Marianna Dobkowska
Galeria 2
Jesse Aron Green jest amerykańskim artystą młodego pokolenia, którego prace często przybierają formę instalacji przestrzennych łączących rysunek, film, fotografię, performance, muzykę i tekst. Jego praktyka artystyczna jest głęboko zakorzeniona w strategiach konceptualnych a także tradycjach różnych form sztuki społecznie zaangażowanej, feminizmu i krytyki instytucjonalnej.
Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski jest jednocześnie premierą projektu zrealizowanego podczas pobytu artysty w Warszawie w 2010 roku. Głównym punktem wystawy jest trzykanałowe wideo The Allies (Alianci). Jest to dokument rekonstrukcji wybranych aspektów bitwy pod Cambrai, która miała miejsce w listopadzie 1917 roku podczas Pierwszej Wojny Światowej, urzeczywistniający niektóre z teorii Wilfreda Biona, dowódcy czołgu w tej bitwie i psychoanalityka, który oparł swoje koncepcje dynamiki grupowej na doświadczeniu wojny. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Szczepański, autorem muzyki jest M. C. Schmidt, połowa duetu Matmos.
Przed przystąpieniem do zdjęć biorąca udział w projekcie grupa młodych kobiet i mężczyzn odbyła serię lekcji i ćwiczeń pozwalających im czytać i interpretować różne rodzaje notacji ruchu, włączając w to Labanotation oraz konceptualne instrukcje (takie jakie stosował np. Sol LeWitt). Na planie zdjęciowym otrzymali oni nową, nieznaną wcześniej, partyturę bitwy, którą wspólnie odegrali używając wiedzy zdobytej podczas treningów. Pełny proces wspólnej pracy, gry i sesji po zakończeniu rekonstrukcji został sfilmowany przez trzy kamery we wnętrzach Sal Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie, w oświetleniu nawiązującym do kolejnych pór dnia – od wschodu do zachodu słońca.
Precyzja wizualna filmu zestawiona z nieoczekiwanym pięciominutowym, wyłącznie dźwiękowym interludium odzwierciedla napięcie pomiędzy biegłością w posługiwaniu się przypominającym wojenny szyfr kodem notacji a próbą precyzyjnego odtworzenia otrzymanych zapisów; między indywidualnymi emocjami a rzeczywistą, być może nieuświadomioną, współpracą.
Uczestnicy: Nikola Adamus, Andrea Bohlman, Greg Czarnecki, Andrzej Czerniawski, Wojciech Dąbek, Monika Dąbrowska, Joanna Kania, Marta Kaźmierczak, Katarzyna Kosieradzka, Michał Kowalski, Elwira Kozłowska, Paweł Piasecki, Adrian Krajewski, Ula Siemion, Dominik Skrzypkowski, Kuba Snochowski.
Jesse Aron Green urodził się w 1979 roku w Bostonie, studiował na UCLA oraz Harvardzie. Mieszka i pracuje w Bostonie i Los Angeles. Jego poprzednia praca „Ärztliche Zimmergymnastik” pokazywana była na indywidualnej wystawie artysty w Oil Tanks,Tate Modern. Jego prace pokazywane były także między innymi na Whitney Biennial 2010 w Nowym Jorku oraz w ICA Boston. Jest stypendystą The Henry Luce Foundation, Trust for Mutual Understanding oraz CEC Artslink. W 2010 roku był rezydentem A-I-R Laboratory, CSW.
http://www.jessearongreen.com
Pobyt twórczy w A-I-R Laboratory i realizacja projektu: Miasto Stołeczne Warszawa, CEC Artslink
Mid Atlantic Arts Foundation ma przyjemność wspierać Sezon Amerykański dzięki dotacji ze strony Trust for Mutual Understanding
Partnerzy projektu: Location One, Nowy Jork; Nowy Teatr; Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Tandem Taren-to, Weisberg
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Elle Decoration, Aktivist, Exklusiv, placdefilad.com, Stolica