Błądzenie
Projekt Laboratorium Edukacji Twórczej
Park wokół Zamku Ujazdowskiego
4 września (niedziela) 2016, godz. 12.00 – 17.00
Akcje otwarte dla wszystkich chętnych
Janusz Byszewski, współpraca Karolina Vyšata Poezja jest na ulicy ©
Tytuł działania to jedno z haseł, które pojawiło się na murach Paryża podczas rewolty 1968 roku. Podczas ulicznego działania spojrzeliśmy na rzeczywistość 2016 roku, poprzez slogany, idee, marzenia i utopie tamtego okresu. Wzbogaciliśmy je też o te, które pojawiają się obecnie na murach polskich miast. W interaktywnym działaniu z przechodniami zachęcałem do działań odwołujący się do idei demokracji partycypacyjnej.
Zofia Dworakowska Błądzenie losowe ©
Inspiracja: „błądzenie losowe – pojęcie z zakresu matematyki i fizyki określające ruch losowy: w kolejnych chwilach czasu cząsteczka(„chodziarz”) przemieszcza się z aktualnego położenia do innego, losowa wybranego”. Po stole zapełnionym książkami, tworzącymi rodzaj siatki współrzędnych, każdy uczestnik akcji porusza się zgodnie z osobistym rzutem kostką; kolejne rzuty – określają numer strony i wersu. Wylosowane zdanie staje się dla niego cytatem dnia.
Maria Parczewska Drogi i pobocza ©
Akcja odwołuje się do sytuacji granicznej, kiedy przekraczając próg domu, albo wychodzimy w przestrzeń publiczną, poza, albo przeciwnie, wracamy z niej, by znaleźć się we własnym domu.
Na klepkach podłogowych, układanych przez uczestników jak parkiet, pisane są słowa, odwołujące się do przestrzeni prywatnej, zaś na płytach chodnikowych, białą kredą zapisywane są teksty dotyczące przestrzeni publicznej. Sytuacja pozwala wychwycić różnice, ale i punkty styczne naszego funkcjonowania, potrzeb, oraz klimatu obu tych sfer.
Dorota Podlaska Nić Ariadny ©
W parku przed CSW ukryte zostały produkty potrzebne do zorganizowania pikniku.
Oto przewodnik dla uczestnikow:
1. poszukaj w trawie początku Nici Ariadny oznaczonej chorągiewką
2. zwijaj nić - ona doprowadzi Cię do celu -miejsca na piknik
3. po drodze odszukaj ukryte produkty i przedmioty potrzebne do piknikowego poczęstunku
4. po dotarciu na miejsce podziel się z innymi; poczekaj, aż kolejne osoby doniosą to, co znalazły
5. miłego spotkania