Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
WYDARZENIE
Artyści – instytucje – społeczności. Dyskusja poświęcona programom rezydencyjnym


16 maja 2015, g. 15.00
ul. Marszałkowska 9/15

Artyści – instytucje – społeczności
Dyskusja poświęcona programom rezydencyjnym w ramach wystawy CO JEST SPOŁECZNE? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988–2014)

16 maja 2015, godz. 15.00, Lokal CSW, ul. Marszałkowska 9/15, Warszawa
Dyskusja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
Wstęp wolny


Dlaczego organizujemy programy rezydencyjne? Jaka jest relacja między rezydencjami a programem instytucji, wystawami i spektaklami? Jak zmienia się praca i cele artysty? Jak angażują się w rezydencje instytucje, artyści i społeczności? Jaki jest ich udział w procesie uruchomionym poszukiwaniem informacji, badaniem tematu, eksperymentem artystycznym? Czy podróż może mieć dobroczynny wpływ na ostrość percepcji i przenikliwość twórczej interwencji?

A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski, Animacja Kultury IKP UW i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na dyskusję, która będzie poświęcona zagadnieniom współczesnych praktyk twórczych realizowanych w formie rezydencji artystycznych. Wezmą w niej udział praktycy i specjaliści zaproszeni przez warszawskie ośrodki rezydencyjne do poszukiwania odpowiedzi na pytania o cele, skuteczność i widoczność tego rodzaju działalności.

Dyskusję poprowadzi:

Alessio Antoniolli – dyrektor Gasworks i Triangle Arts Trust, organizacji wspierających oddolne inicjatywy artystów na całym świecie poprzez warsztaty, prace nad politykami kulturalnymi i rezydencje (Wielka Brytania).

W dyskusji udział wezmą:

Magdalena Kubecka
– badaczka i animatorka. Obecnie współpracuje z Fundacją Na Miejscu oraz Project for Public Spaces. W USA badała rolę muzeów sztuki w mieście, jak również nowe metody angażowania publiczności.

Daniel Malone
– artysta, prowadził galerie Teststrip i Gambia Castle na Nowej Zelandii, w Polsce tworzy, odnosząc się między innymi do historii instytucji artystów.

Agata Nowotny
– socjolożka, badaczka, autorka raportu o polskich programach rezydencyjnych.

Bogna Świątkowska
– szefowa Fundacji Bęc Zmiana, która zmieniła sposób tworzenia i dystrybucji wiedzy na styku sztuki, projektowania i życia codziennego, poprzez wydawnictwa i produkcję zdarzeń kulturalnych.

Jakub Szczęsny
– architekt działający w projektach interdyscyplinarnych, autor projektu "Dom Kereta", pierwszego polskiego projektu w kolekcji stałej MoMA w Nowym Jorku.


Dyskusja będzie odwoływać się do wniosków wypracowanych w czasie poprzedzających ją warsztatów, w których wezmą udział organizatorzy programów rezydencyjnych: Willa Decjusza, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", Komuna // Warszawa, Artystyczna Podróż Hestii, Imago Mundi, "Dom Kereta", Uniwersytet w Barcelonie, Staffordshire University, Kunsthalle Athena, Kunci Cultural Studies Center, 98weeks, Khoj International Artists' Association i inni.

 





Organizatorzy: A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski, Animacja Kultury IKP UW, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Seminarium zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu: Miasta Stołecznego Warszawy; projektu „Residency. Developing a model of arts residency applied to civic engagement” w ramach programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie" Komisji Europejskiej; programu "Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu" w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności".
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline