Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 13: Hanifa Alizada
9 października 2013, godz. 18.00


RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 13:
Hanifa Alizada, Afganistan

9 października 2013, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Spotkanie odbywa się w języku angielskim.Hanifa Alizada opowie o sposobach rozumienia sztuki współczesnej w Afganistanie - choć tam "sztuka" i "współczesność" rzadko wybrzmiewają razem. W swojej prezentacji przedstawi praktykę kaligrafii, malarstwa, fotografii i rzeźby w tych ich aspektach w jakich są związane z codziennością i życiem kulturalnym (przede wszystkim Kabulu), ich związki z historią i filozofią. Takie podejście, jej zdaniem, może pomóc przerzucić mosty między starszym pokoleniem a młodymi artystami.


Hanifa Alizada (ur. 1989, Ghaznim, Afganistan) – ze względu na toczące się w Afganistanie wojny domowe i pogarszające warunki życia w kraju, jej rodzina zdecydowała się przenieść z Ghazni do Teheranu, kiedy Alizada miała 8 lat. W 2008 r. otrzymała stypendium UMISAA (Instytut Sztuki Południowoazjatyckiej im. Madanjeeta Singha pod patronatem UNESCO) i rozpoczęła naukę na pakistańskim Narodowym Uniwersytecie Beaconhouse. Ukończyła studia z wyróżnieniem i dyplomem licencjata sztuk pięknych w czerwcu 2012 r. Po ukończeniu studiów została wybrana jako jedna z 25 młodych artystów reprezentujących Azję Południową w sponsorowanym przez Bank Światowy konkursie Imagining Our Future Together, dzięki czemu dostała szansę wystawienia swoich prac poza Lahore, również w Indiach, Bangladeszu oraz USA. Obecnie mieszka w Kabulu, gdzie pracuje jako artystka wizualna, wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Kabulskiego oraz jako fotografka w Centrum Fotodziennikarstwa 3rd Eye. Prowadzi również warsztaty fotograficzno-artystyczne w różnych ośrodkach kultury w Kabulu.

 

 

   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline