Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 10: Mohamed Hussein
31 lipca 2013, godz. 18.00

 
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 10:
Mohamed Hussein, Irak
Mohamed strajkuje, a ja występuję // Pomiędzy Catherine David i Jonathanem Watkinsem Go yOur Own Way

31 lipca 2013, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Spotkanie odbywa się w języku angielskim.
 

RE-DIRECTING: EAST Conversation # 10: Mohamed Hussein from CSW TV


Mohamed Hussein: 
Mohamed strajkuje, a ja występuję // Pomiędzy Catherine David i Jonathanem Watkinsem Go yOur Own Way

Rozpoczyna na drugim krańcu terytorium
Sytuacja tutaj nie różni się niczym od tej, która panuje w miejscu, z którego pochodzi
Żołnierze wyznaczają granice nowego terytorium
Dla ludzi stamtąd wszystko, co dzieje się na scenie jest całkowicie normalne
Mają raczej problemy ze zrozumieniem świata zewnętrznego


Celem przedsięwzięcia jest przeczesanie topografii pomiędzy niezrealizowanym projektem badawczym IN-BETWEENITY (2004, współ-kuratorka Catherine David, Witte de With, Rotterdam) oraz obecną wystawą Welcome to Iraq (2013, Pawilon Iracki, 55. Biennale w Wenecji), dokonując przy tym demonstracji ogromnego wyzwania przed jakim staje iracki intelektualista, zmuszony do poruszania się w obszarze, którego ramy wyznaczają totalitarny reżim i globalizacja. Rozebranie obu projektów na części pierwsze, może doprowadzić do nakreślenia granic niemożliwości wydostania się z tego potrzasku.

Opis: chciał uchwycić bardziej realistyczny obraz nagich Pań i Panów. Prosimy o zajęcie miejsc, prezentacja za chwilę się rozpocznie.

IN-BETWEENITY to program działań z pogranicza teorii i praktyki. W jego skład wchodzą seminaria, publikacje, performanse i prezentacje prac różnorodnych twórców irackich: artystów wizualnych, architektów, filmowców, performerów, muzyków, pisarzy, poetów i intelektualistów, a także osób działających w sferze społecznej i politycznej. Obejmuje też szereg warsztatów, których celem jest eksploracja prac i działań artystycznych. Program był elementem serii projektów długoterminowych Contemporary Arab Representations.

"Welcome to Iraq" (Pawilon Iracki na 55. Biennale w Wenecji, 2013) to wystawa prezentująca prace jedenastu współczesnych artystów mieszkających i tworzących w Iraku, której kuratorem był Jonathan Watkins. Artyści, którzy pracują z różnorodnymi mediami, takimi jak fotografia, rysunek, malarstwo, wideo, instalacja, rzeźba i tkaniny, reprezentują dwa pokolenia twórców z całego kraju, a ich dobór poprzedzony był licznymi wizytami studyjnymi, spotkaniami, a także głębokim namysłem.

Spójrzmy prawdzie w oczy, głównym celem prezentacji jest pobudzenie publiczności, tak żeby chciało jej się klaskać i wiwatować.

Element teatralny stanowi próbę odróżnienia tego wydarzenia od całej reszty.

Uwaga: Prezentacja zawiera obrazy oraz błędy gramatyczne i ortograficzne, które mogą zaniepokoić niektórych czytelników. Postanowił zostawić to tak, jak przyszło.

 

Mohamed Hussein
jest niezależnym artystą, projektantem i kuratorem z Bagdadu. Jego oparta na praktyce praca badawcza skupia się na badaniu i kwestionowaniu granic pomiędzy architekturą, designem i sztukami pięknymi. Poszukuje śmiałego, alternatywnego, a nawet radykalnego podejścia do zagadnienia czym mogłaby być sztuka współczesna i praktyki kuratorskie.
Absolwent studiów kuratorskich w londyńskim Chelsea College (2009), otrzymał dyplom licencjata sztuk pięknych w Akademii Sztuk Pięknych w Bagdadzie w 2006 r. oraz dyplom Instytutu Sztuk Pieknych w Bagdadzie w 2000 r. Pełnił funkcję kuratora wielu wystaw, interwencji artystycznych i warsztatów. Uczestniczył w programach rezydencji artystycznych na całym świecie, prowadził prezentacje i wykłady. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: w bagdadzkiej Galerii Rawak w 2007 r., w ammańskiej Galerii Baladna w Jordanii w 2007 r., na Irackiej Wystawie Sztuki w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu w 2007 r., w bagdadzkiej Galerii Inana w 2008 r., na Wystawie Książki Artystycznej "Dziesięciu Artystów Irackich" na Frankfurt Exhibition International w 2009 r., w ammańskiej Galerii Orfali w Jordanii w 2010 r., na Wystawie Środowisko i Otoczenie na Wystawie Sztuki Irackiej w Muzeum Narodowym w Ammanie w 2011 r., w Galerii Sztuki Agial w Bejrucie w 2011 r., w Galerii Alrwaaq w Bahrajnie w 2012 r.

 

  





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline