Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 4, High & Low Bureau (Yael Messer, Gilad Reich)
26 czerwca 2013, godz. 18.00

 
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 4
High & Low Bureau (Yael Messer, Gilad Reich; Izrael)
Przestrzenie niezgodności. Kwestia obywatelskości we współczesnej sztuce izraelskiej.


26 czerwca 2013, środa, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Spotkanie w języku angielskim
 

RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 4 High & Low Bureau from CSW TV.


High & Low Bureau: Przestrzenie niezgodności. Kwestia obywatelskości we współczesnej sztuce izraelskiej.

W swojej prezentacji kuratorzy z High & Low Bureau (Yael Messer i Gilad Reich) przyjrzą się praktykom artystycznym, które rzucają wyzwanie pojęciom terytorium, przynależności oraz obywatelskiego zaangażowania w izraelskiej sferze publicznej. Poddadzą dyskusji relację pomiędzy artystą a państwem narodowym, w kształcie w jakim objawiała się one w sferze publicznej począwszy od lat siedemdziesiątych, posiłkując się przy tym szeregiem przykładów, takich jak prace Michaela Druksa, Rafata Hataba i Niry Pereg. Ci izraelscy i palestyńscy artyści stosują różnorodną taktykę, aby nakreślić, opracować i wyobrazić sobie narracje, które stanowiłyby alternatywę wobec obowiązującego dyskursu ideologii syjonistycznej. Poza tym, członkowie High&Low Bureau zaakcentują swój status jako zarazem uczestników i outsiderów na izraelskiej scenie artystycznej zainteresowanie kwestiami osobistej i zbiorowej odpowiedzialności. Prezentacja zakończy się krótką rozmową na temat obecnej wystawy artystów, zatytułowanej "Time / Resistance", pokazywanej w Israeli Center for Digital Art w Holonie, w Izraelu, oraz jej relacją z dyskutowaną problematyką.High & Low Bureau
to kuratorski duet, w którego skład wchodzą Yael Messer i Gilad Reich. Są autorami programów filmowych, zdarzeń performatywnych, publikacji oraz kuratorami wystaw. Współpracują z artystami, instytucjami sztuki, festiwalami i innymi kuratorami podejmując działania w szerokim spektrum dyscyplin, środków i sposobów artystycznej ekspresji. Ich projekty są inspirowane społecznymi i politycznymi środowiskami produkcji i oddziaływania sztuki. Interesują ich ukryte relacje władzy, które wytwarzają specyficzne formy egzystencji oraz rola sztuki w artykułowaniu, symbolizowaniu i wyobrażaniu sobie alternatywnych sposobów bycia w świecie.
www.hlbureau.org


Yael Messer
jest niezależną kuratorką. Dyplom studiów podyplomowych w dziedzinie kuratorstwa uzyskała w londyńskim Goldsmith College, jest też absolwentką programu kuratorskiego De Appel w Amsterdamie. Messer współpracowała z muzeami, instytucjami i niezależnymi organizacjami artystycznymi na arenie międzynarodowej. Messer otrzymała stypendium Artis 2013 za swoją współpracę kuratorską na XIII Stambulskim Biennale Sztuki.

Gilad Reich jest pisarzem, badaczem i kuratorem. Reich posiada tytuł licencjata w dziedzinie historii i filozofii nadany przez Uniwersytet w Tel-Awiwie oraz tytuł magistra analizy kultury uzyskany na Uniwersytecie w Amsterdamie. Autor licznych artykułów na temat kultury izraelskiej, jak również tekstów i esejów do katalogów wystaw.

 

 

 

 
   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline