Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA
19 maja – 26 sierpnia 2012

FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA w CSW Zamek Ujazdowski
Artyści: David Altmejd, Huma Bhabha, Aaron Curry, Thomas Houseago, Ohad Meromi 

18 maja – 26 sierpnia 2012 

Kuratorzy: Fabio Cavallucci, Agnieszka Tarasiuk
Koordynatorka wystawy: Małgorzata Garapich


SKONTRUM Ewolucje w Królikarni
Artyści: Paweł Althamer, Anna Baumgart, OIaf Brzeski, Krystian Czaplicki, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska, Piotr Kurka, Tomasz Mróz, Konrad Smoleński, Iza Tarasewicz oraz autorzy dzieł z kolekcji rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie

18 maja – 4 grudnia 2012
Kuratorzy: Aleksandra Janiszewska, Agnieszka Tarasiuk, Michał Suchora

 

18 maja 2012 zostaną otwarte dwie wystawy prezentujące rzeźbę współczesną:

  • o godzinie 18.00 SKONTRUM Ewolucje w Królikarni
  • o godzinie 19.00 FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA w CSW Zamek Ujazdowski

     


Otwierana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA poszerza zamkową prezentację dzisiejszej rzeźby figuratywnej o prace artystów o światowej renomie pracujących w USA: Davida Altmejda,
Humy Bhabhy, Aarona Curry’ego, Ohada Meromiego, Thomasa Houseaga
.
Od kilku lat obserwujemy w światowym obiegu artystycznym tendencję powrotu do materii i dzieła sztuki rozumianego jako obiekt fizyczny - obdarzony kształtem, kolorem, ciężarem i fakturą. Także do rozumienia artysty jako osoby, która wykonuje ów obiekt własnoręcznie, co wcale nie jest oczywiste we współczesnej praktyce artystycznej, zdominowanej przez konceptualizm
i multimedia. Wszystkie te cechy ucieleśnia klasycznie rozumiana rzeźba, która po latach nieobecności wraca na światowe salony. W tym roku także warszawskie galerie pokazują kilka projektów rzeźbiarskich. Po „Czerwonej poprzeczce” w Salonie Akademii, „Skontrum” w Królikarni i „Nowej rzeźbie?” w Zachęcie teraz w CSW Zamek Ujazdowski powstaje ekspozycja pokazująca nowe tendencje figuratywne w twórczości artystów, których mimo obaw o anachronizm nie wahamy się nazwać rzeźbiarzami.
Tytuł wystawy FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA - informuje o miejscu powstania prac, jednocześnie podsuwając skojarzenia z monumentalnymi rzeźbami Majów czy posągami z Wyspy Wielkanocnej. W istocie wszyscy prezentowani artyści, choć urodzeni w różnych częściach świata, pracują w Stanach Zjednoczonych, a ich rzeźby przypominają rytualne totemy archaicznych cywilizacji. Posługują się prostymi materiałami takimi jak gips, sklejka, beton, a nawet - jak w przypadku Humy Bhabhy - recyklingowane odpady przemysłowe. Pozostawiając ślad narzędzia czy własnych rąk, zwracają uwagę na tradycyjnie pojęty proces twórczy. Prezentowani w CSW artyści przyznają się do inspiracji sztuką pierwszej połowy XX wieku. Najbardziej uwodzicielski z nich, David Altmejd, używając starych ubrań, zwierzęcego futra, luster, szkła i drogich kamieni tworzy fantastyczne postacie pełne okrucieństwa, ale też piękna i ukrytej energii. Kojarzony z surrealizmem, sam chętnie odwołuje się do twórczości Louise Bourgeois. Thomas Houseago i Aaron Curry, których pracownie sąsiadują ze sobą w Los Angeles, przyznają się do fascynacji Picassem. Prace Arrona Curry’ego mają zazwyczaj formę płaskich paneli z blachy lub sklejki, malowanych, lub zadrukowywanych. Elementy połączone są ze sobą jak puzzle tworząc złożone trójwymiarowe formy, zawieszone pomiędzy abstrakcją a przedstawieniem kształtów zwierzęcych, figury ludzkiej czy architektury. Thomas Houseago to wcielenie archetypu rzeźbiarza, silnego człowieka obdarzonego talentem, wrażliwością, niespożytą energią i żywiołowym podejściem do materii. Jego niezwykle charakterystyczne postacie gigantów, które mimo wyraźnych odniesień do kubizmu i futuryzmu wyglądają jak wyjęte z archaicznej greckiej tragedii, objechały galerie całego świata, przyczyniając się wydatnie do wspomnianego renesansu rzeźby.
Ohad Meromi prezentuje na wystawie specyficzny konstruktywistyczno-abstrakcyjny portret Lubow Popovej, czołowej przedstawicielki awangardy rosyjskiej. Właśnie ta rzeźba będzie scenografią otwartych warsztatów, które artysta w dniach 21, 22 i 23 maja 2012 poprowadzi w CSW. Przestrzeń galerii zamieni się na ten czas w coś pomiędzy pracownią artysty, planem filmowym a sceną teatralną.


W Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, zostanie otwarta nowa edycja wystawy SKONTRUM, zatytułowana SKONTRUM Ewolucje. Prezentowaną od grudnia 2011 kolekcję rzeźb uzupełniono o dzieła artystów tworzących w ostatnim dwudziestoleciu. Prace zostały wypożyczone od autorów i kolekcjonerów prywatnych, gdyż reprezentacji tego okresu brakuje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. To jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć obok siebie rzeźby artystów dawnych i współczesnych. Przy nobliwych popiersiach wielkich wodzów, poetów i dam stanęły porcelanowe maszkary Olafa Brzeskiego, łączące konwencję klasycznego portretu i estetykę fantasy. „Bombowniczka” Anny Baumgart sąsiaduje z „Macierzyństwem” Xawerego Dunikowskiego – obie, choć daty ich powstania dzieli ponad 100 lat, przepracowują artystycznie podobne napięcia narosłe wokół problemu macierzyństwa. Stado gumowych szczurów Tomasza Mroza rozpełza się między mieszczańskimi figurkami z brązu, wprowadzając do muzeum klimat grozy rodem z horroru klasy C.


Otwarcie wystaw w piątek 18 maja nastąpi w dwóch etapach:

o godzinie 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy SKONTRUM Ewolucje w Królikarni,
natomiast o godzinie 19.00 - wystawy FIGURY Z NOWEGO ŚWIATA w CSW Zamek Ujazdowski

Połączone wernisaże w Królikarni i CSW będą miały charakter majówki.
Publiczność zgromadzona w parku Królikarni spróbuje waty cukrowej, która od lat stanowi materiał rzeźbiarski Zuzanny Janin. Wystąpi zespół muzyczny Anna Dymna, który tworzą młodzi artyści wizualni: Tomek Kowalski oraz prezentująca swoją pracę na wystawie SKONTRUM Ewolucje Agnieszka Polska.

Przy tej okazji uruchomiona zostanie wypożyczalnia rowerów, którymi można będzie pokonać malowniczą trasę wzdłuż skarpy wiślanej od Królikarni, przez Zamek Ujazdowski, aż do nowo otwartego po rearanżacji gmachu Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Zapraszamy do korzystania z tej trasy rowerowej także podczas Nocy Muzeów i przez całe nadchodzące lato.

Przyjedziemy na rowerach z Królikarni!




Partner projektu: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie


Sponsor: Consorzio Colline di Vinci



Wernisaż wspiera Warszawska Masa Krytyczna. Przejazd rowerami z Królikarni do CSW jest częścią warszawskiej edycji Święta Cyklicznego 2012. 

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

 

 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline