Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
PROZA MIASTA

14 czerwca 2015, g. 11.00–17.00
Artystyczne akcje w przestrzeni miejskiej:
Aleje Ujazdowskie, Plac na Rozdrożu oraz przestrzeń wokół Zamku Ujazdowskiego

PROZA MIASTA
Artystyczne akcje w przestrzeni miejskiej: Aleje Ujazdowskie, Plac na Rozdrożu
oraz przestrzeń wokół Zamku Ujazdowskiego (ul. Jazdów 2)


14 czerwca 2015, godz. 11.00–17.00
Kuratorzy i autorzy koncepcji projektu: Maria Parczewska i Janusz Byszewski
Współpraca: Zbyszek Gozdecki
 

Miasto jako pole coraz ciekawszych ruchów obywatelskich, ale także jako pole poszukiwań artystycznych, domaga się nowych propozycji zarówno od artystów, jak i animatorów. 14 czerwca 2015 miasto stanie się terenem i tematem akcji artystycznych realizowanych w ramach projektu PROZA MIASTA – nowej inicjatywy Laboratorium Edukacji Twórczej CSW.

Tym razem miejscem działań będą Aleje Ujazdowskie, Plac na Rozdrożu i chodnik prowadzący do Zamku Ujazdowskiego. Wieloznaczny termin proza odsyła nas zarówno do literatury, jak i codzienności. Akcjami skierowanymi do mieszkańców i turystów postaramy się tę prozę przekraczać, proponując często zaskakujące spotkania ze sztuką i twórcami współczesnymi.


Realizowane akcje i zaangażowani artyści:

– Jacek Bąkowski, "Dokąd zmierzasz?"
– Janusz Byszewski, "Dom, do którego powracamy"
– Monika Drożyńska, "Wyhaftuj się"
– Cecylia Malik i Bartolomeo Koczenasz, "Nowy punkt widzenia"
– Maria Parczewska, "Przebudzenie"
– Jarosław Perszko, "Patrz uważnie pod nogi, a znajdziesz swój kawałek nieba"
– Dorota Podlaska, "Na zbiegu linii"
– Alicja Rogalska, "Rodzaje nacisku"
– Jadwiga Sawicka, "Samogłoski"


Akcje realizowane 14 czerwca 2015 są finałem wieloetapowego, ogólnopolskiego projektu partycypacyjnego poświęconego różnym strategiom artystycznym wykorzystywanym do działań w przestrzeni publicznej realizowanych w oparciu o instytucję kultury, odwołujących się do aktywności środowisk lokalnych, zarówno miejskich, jak i wiejskich. Znaczącą część projektu stanowił blok warsztatowy adresowany do osób zajmujących się edukacją, wychowaniem i szeroko pojętą animacją, także muzealną. Program obejmował trzy dwudniowe warsztaty w Warszawie i jeden weekendowy wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Warsztaty prowadzone były zarówno przez autorów programu LET (Laboratorium Edukacji Twórczej), Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego, jak i zaproszonych artystów.

 
Informacje o artystach zaangażowanych w projekt:

Jacek Bąkowski
– artysta fotografik, filozof, pedagog, ukończył filozofię i pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Artysta multimedialny, posługujący się fotografią, instalacją, tekstem i zapisem graficznym; interesuje się aspektami codziennego życia transponowanymi na różne media. Swoje prace realizuje lub umieszcza zazwyczaj w przestrzeni miejskiej, a czasem w galeriach, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski.

Janusz Byszewski – kurator LET CSW, wykładowca akademicki, twórca.

Monika Drożyńska – artystka wizualna, działająca w wielu obszarach sztuki. Designerka, projektantka i performerka. Animatorka kultury. Jest autorką prac integralnie związanych z przestrzenią miejską. Korzysta z wielu mediów, uprawia fotografię, wideo, performanse, tworzy instalacje oraz akcje, na które zaprasza do współpracy społeczności lokalne. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i międzynarodowych (m.in. CSW Łaźnia, Galeria Starmach), nominowana do tytułu Artysty roku 2008 przez Gazetę Wyborczą.

Katarzyna Józefowicz – rzeźbiarka, rysowniczka, jedna z najbardziej oryginalnych polskich artystek, laureatka Paszportu Polityki, pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Rzeźby i Intermediów w ASP w Gdańsku.

Cecylia Malik – artystka, aktywistka zaangażowana społecznie, autorka wielu wystaw i projektów artystycznych. Najważniejsze realizacje: "Ikonostas Miasto", "Koncert u Pana Żula" (Galeria Zderzak Kraków), "365 DRZEW", "6 Rzek". Wspólnie z  Justyną Koeke zrealizowała projekty: "Ulica Smoleńsk 22/8" oraz "Modraszek Kolektyw" – akcję w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek, która zjednoczyła wiele krakowskich środowisk, zyskała medialny rozgłos, jak również znacząco wpłynęła na decyzje miasta w sprawie ochrony terenów zielonych.

Maria Parczewska – kuratorka LET CSW, artedukatorka, psycholog, nauczyciel akademicki.

Jarosław Perszko – rzeźbiarz, profesor nadzwyczajny w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki w Białymstoku, inicjator i współzałożyciel międzynarodowego stowarzyszenia "ARTYŚCI W NATURZE"; ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i problemowych w Polsce, Francji, Szwecji, Portugalii, Niemczech i na Ukrainie.

Dorota Podlaska – malarka, artystka wizualna, zafascynowana wielokulturowością; od 1987 wystawiała obrazy indywidualnie w Polsce i Holandii oraz brała udział w wystawach grup artystycznych w kraju i za granicą (Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja). Stypendystka w Finlandii. Uprawia malarstwo realistyczno-impresyjne, figuratywne, grafikę, projektuje książki.

Alicja Rogalska – artystka interdyscyplinarna, autorka prac wideo, instalacji, performansów i sytuacji, głównie o tematyce społecznej. Absolwentka sztuk pięknych na Goldsmiths College, University of London i wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim; autorka projektów edukacyjnych (m.in. dla Tate, University of Edinburgh i Modern Art Oxford) i w przestrzeni publicznej (m.in. we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi). Mieszka i pracuje w Londynie i Warszawie.

Jadwiga Sawicka – artystka i wykładowca akademicki; tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe, które znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach muzealnych.

 




Organizatorzy: Fundacja Sztuka i Współczesność, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline