Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
Co jest skuteczne (w sztuce)?
Dyskusja wokół książki "Skuteczność sztuki"


9 czerwca 2015, g. 18.00

Co jest skuteczne (w sztuce)? 
Dyskusja wokół książki "Skuteczność sztuki" wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi
towarzysząca wystawie CO JEST SPOŁECZNE? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988–2014)

9 czerwca 2015, godz. 18.00, KINO.LAB

W dyskusji udział wezmą:
Bogna Świątkowska – założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana,
Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi,
Tomasz Załuski – redaktor merytoryczny książki "Skuteczność sztuki",
Paweł Możdżyński
  – socjolog kultury, pracownik Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego,
oraz moderatorka spotkania, Adriana Prodeus – krytyk sztuki, od maja 2015 wicedyrektorka CSW Zamek Ujazdowski.


Pytanie zawarte w tytule wystawy CO JEST SPOŁECZNE? kieruje uwagę na to, co może stać się wspólne dla ludzi różnych środowisk za sprawą sztuki w przestrzeni publicznej. Wiąże się zatem z szerszym pytaniem o społeczną skuteczność sztuki, stanowiącym temat książki wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi.  

W ponad dwudziestu esejach i wywiadach pomieszczonych w obszernym tomie pod redakcją Tomasza Załuskiego temat możliwej i oczekiwanej skuteczności sztuki przeanalizowany został przez teoretyków i praktyków sztuki współczesnej. Dzięki wielości perspektyw publikacja jest pełną aktualnych odniesień prezentacją różnych poglądów, doświadczeń i postaw. 

Eseje i wywiady zostały pogrupowane wokół zagadnień: stosunek sztuki do współczesnych zjawisk ekonomicznych i rodzajów pracy oraz produkcji; wpływ dizajnu na zachowania i relacje społeczne; kwestie kolektywności, partycypacji i politycznego zaangażowania artystów (w tym związki sztuki i miejskiego aktywizmu). Podjęta została próba odpowiedzi na pytania, czy instytucja sztuki może być narzędziem społecznej zmiany oraz czy istnieje dziś miejsce dla sojuszu sztuki i nauki.


Bogna Świątkowska – założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, która poprzez wydawnictwa i produkcję zdarzeń kulturalnych zmieniła sposób tworzenia i dystrybucji wiedzy na styku sztuki, projektowania i życia codziennego.

Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk i kurator; (1999–2002) dyrektor Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, (2002–2006) wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, (2006–nadal) dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi; kurator lub współkurator wielu wystaw oraz autor licznych tekstów poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej prezentowanych i publikowanych w kraju i za granicą; redaktor lub współredaktor książek poświęconych twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora i polsko-żydowskiej awangardzie; członek AICA, Polskiego Kom. Międzynarodowej RM ICOM, zarządu CIMAM.

Tomasz Załuski – historyk sztuki i filozof, pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ oraz w ASP w Łodzi. Jego zainteresowania obejmują nowoczesne i współczesne praktyki artystyczne, relacje sztuki z prakseologią i biopolityką, konfiguracje estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności, a także współczesną filozofię francuską (szczególnie J. Derrida, J.-L. Nancy). Autor książki "Modernizm artystyczny i powtórzenie. Próba reinterpretacji" (2008), redaktor tomu "Sztuki w przestrzeni transmedialnej" (2010), wspólnie z M. Gusinem przetłumaczył książkę Jeana-Luca Nancy'ego "Rozdzielona wspólnota" (2010).

Paweł Możdżyński – dr hab., socjolog kultury; bada sztuki wizualne i design, pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje w czasopismach socjologicznych i artystycznych (m.in. "Societas/Communitas", "Dyskurs", "Format", "Estetyka i Krytyka"). Jego najnowsza książka to "Inicjacje i transgresje. Antystrukturalność sztuki XX i XXI wieku w oczach socjologa” (2011).

Adriana Prodeus – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorantka Szkoły Nauk Społecznych PAN, stypendystka Fulbrighta na Tisch School of the Arts (NYU) w Nowym Jorku. Pisze o sztuce i filmie. Autorka książki "Themersonowie. Szkice biograficzne" (Czuły Barbarzyńca Press 2009) i rozdziału o najnowszej polskiej animacji w książce "Polski Film Animowany" (PWA 2008). Wraz z Kubą Mikurdą zredagowała książkę "Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay" (Ha!art, 2010). Prowadzi zajęcia filmoznawcze dla młodzieży w ramach Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Wykłada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Publikuje m.in. w Kinie, Newsweeku, Ruchu Muzycznym oraz na portalach: krytykapolityczna.pl, obieg.pl, stopklatka.pl, kulturaliberalna.pl, dwutygodnik.com.





Partner spotkania: Muzeum Sztuki w Łodzi 

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline