RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 9:
Alireza Labeshka, Iran
24 lipca 2013, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Spotkanie odbywa się w języku angielskim.
RE-DIRECTING: EAST. Conversations # 9: Alireza Labeshka from CSW TV.
Tematyka prezentacji skupi się na analizie dyskursu tzw. "irańskiej sztuki współczesnej". W jej trakcie zostaną opisane tematy, style przedstawiania i strategie składające się na dyskurs o sztuce współczesnej w Iranie.
Określenie pól aktywności na obecnej irańskiej scenie artystycznej oraz charakterystyka kapitału ekonomicznego, kulturowego i społecznego jakim dysponują, pozwoli postawić następujące pytania: czy obecną praktykę artystyczną w Iranie można nazwać "współczesną"? Jakie współczesne elementy występują w irańskiej sztuce współczesnej? Do jakiego stopnia prace współczesnych artystów irańskich stanowią rzeczywistą reprezentację okoliczności społeczno-politycznych społeczeństwa, w którym żyją, a jak wiele z nich stanowi zlepek zamęczonych motywów odpowiadających oczekiwaniom zachodniego widza odnośnie Iranu?
Alireza Labeshka (ur.1986), jest dyrektorem i kuratorem teherańskiej Galerii Raf Art w Iranie. Jego zainteresowania w szczególności koncentrują się na problemach globalizacji i nowych możliwościach kuratorskich w kręgu irańskiej sztuki współczesnej. Labeshka pracował jako kurator w galeriach sztuki zarówno w Iranie i innych krajach, m.in. w USA, Portugalii i Korei Południowej. Jego podbudowane teorią działania kuratorskie poszerzają rozumienie dyskursu dotyczącego irańskiej sztuki współczesnej i stanowią ciągłą eksplorację hybrydowych tożsamości w krajach trzeciego świata lub sfery postkolonialnej, takich jak Iran.W swojej galerii organizuje pobyty rezydencyjne dla kuratorów i artystów, prowadzi warsztaty i panele dyskusyjne, realizuje międzynarodowe wystawy dla nowej generacji odbiorców zainteresowanych przenikaniem się współczesnej teorii kytycznej i sztuki. Labeshce udało się wprowadzić Raf na mapę irańskiej sceny artystycznej jako ważną przestrzeń alternatywną. Jego publikacje obejmują zróżnicowane tematycznie artykuły, wywiady i recenzje dla kilku irańskich periodyków poświęconych sztuce, takich jak Golestaneh, oraz do katalogów wystaw artystów irańskich, a także teksty krążące w obiegu cenzurowanym i w internecie. W swoim życiorysie Alireza Labeshka wspomina również o swoich doświadczeniach z pracy w charakterze nauczyciela teorii sztuki oraz artysty wystawiającego na wystawach fotografii.