Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
Aleksandra Wasilkowska NIE-POKÓJ
16.07.2011 – 15.01.2012

Aleksandra Wasilkowska
NIE-POKÓJ
instalacja przestrzenna w ramach projektu  Laboratorium Przyszłości REGRES-PROGRESS

Otwarcie: 15 lipca 2011, godz. 18.00
podczas otwarcia o godz. 18.30 performance z udziałem gościa specjalnego: Kai Kołodziejczyk
Wystawa czynna do 15 stycznia 2012
Kurator: Kaja Pawełek
Galeria 2



Instalacja przestrzenna Nie-Pokój Aleksandry Wasilkowskiej w ramach trwającego do 15 stycznia 2012 roku projektu Laboratorium Przyszłości REGRESS-PROGRESS to rodzaj przestrzeni psychicznej, miejsca zamieszkiwanego przez nieznanych Lokatorów, którzy utracili kontrolę nad otaczającymi ich przedmiotami. Przy próbie zbliżenia się meble uciekają przed ludźmi, jakby bały się być użyteczne albo przejmowały stany lękowe najbliższych im osób. Tworzy się przestrzeń nieludzkich lokatorów, których emocje w nieprzewidywalny sposób ją meblują.

Nie-Pokój w przewrotny sposób materializuje marzenie o architekturze reagującej na ludzi, łącząc w sobie afirmację postępu i ucieczkę przed nim. Jak w niemym filmie Bustera Keatona Electric House, w którym bohater staje się ofiarą swoich technicznych wynalazków, inżynieria realizuje własny program. Algorytm nie odpowiada już tylko na zaprogramowane z góry cele i potrzeby, ale zaczyna odreagowywać ludzkie stany psychiczne. Przestrzeń wokół nas zaczyna przejmować osobliwe kody zachowań i emocje, stając się naszą emocjonalną protezą.

Podczas seansów spirytystycznych, które pod koniec XIX wieku na moment połączyły świat nauki i okultyzm, meble były dosłownie protezą ciał mediów. W trakcie słynnych seansów Eusapii Palladino w ruch wprawiane były szklanki, talerze, a nawet stoły. W seansach tych uczestniczyli uznani naukowcy, tacy jak Maria Curie-Skłodowska i Pierre Curie, zafascynowani transmisją tajemnej energii, analogicznie do właśnie odkrytej radioaktywności.

Kontekst dla instalacji tworzą także inne fikcje filmowe, jak Wstręt i Lokator Romana Polańskiego, czy Zakochany bez pamięci Michela Gondry’ego, w których pomieszczenia i sprzęty codziennego użytku wchodzą w relacje z bohaterami, reagują na ich podświadomość i materializują ich stany psychiczne.

W postać Lokatorki zamieszkującej Nie-pokój wcieliła się Kaya Kołodziejczyk, choreografka i tancerka. W dalszych odsłonach Nie-pokój będzie zamieszkiwany przez kolejnych Lokatorów.


Aleksandra Wasilkowska jest architektką działająca na granicy sztuki, nauki, architektury i urbanistyki, teorii i praktyki. Jest autorką instalacji w przestrzeni publicznej m.in. Time Machine na Dworcu Centralnym, Czarnej Wyspy w ramach spektaklu Życie Seksualne Dzikich (reż. Krzysztof Garbaczewski, dramaturgia: Marcin Cecko), a także Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant) w Polskim Pawilonie na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.
Projekty Wasilkowskiej koncentrują się wokół zagadnień złożoności, ruchu i performatyki w architekturze.






Partnerzy Laboratorium Przyszłosci REGRESS-PROGRESS: Ambasada Królestwa Danii, British Council, Samsung



Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 



Współpraca: Digital Wonderland


  

Partner specjalny realizacji Cai Guo-Qianga Summer Solstice: Grąbczewscy



Partner specjalny projektu Aleksandry Wasilkowskiej Nie-pokój: Dekobau



Partner kulinarny: Qchnia Artystyczna 



Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration 

 
 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline