Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
Finisaż wystawy Anny Konik



debata i premiera katalogu
12–14 lutego 2016

Finisaż wystawy Anny Konik: debata i premiera katalogu

12 lutego 2016 (piątek), godz. 18.00
Debata poświęcona problematyce migrantów napływających od zeszłego roku do Europy, w kontekście społecznego nastawienia do uchodźców w Polsce.

14 lutego 2016 (niedziela), godz. 17.00
– wykład Ryszarda W. Kluszczyńskiego,
– oprowadzanie artystki i kuratorki,
– premiera katalogu.

Wydarzenia odbędą się w przestrzeni wystawy Anny Konik Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015. Wstęp wolny.


Uczestnicy i uczestniczki debaty:
Jacek Białas (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Katarzyna Czarnota (socjolożka, aktywistka, Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych)
Ewa Gorządek (kuratorka wystawy Anny Konik)
Anna Konik (artystka wizualna)
Agnieszka Kościańska (antropolożka, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)
Jarosław Mikołajewski (poeta, eseista, znawca kultury włoskiej)
Ala Qandil (dziennikarka, korespondentka PAP na Bliskim Wschodzie, współpracowniczka Le Monde diplomatique - edycja polska)
Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique - edycja polska)

Punktem wyjścia dla planowanej debaty jest prezentowana do 14 lutego br. wystawa Anny Konik "Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015". W swojej najnowszej pracy „W tym samym mieście, pod tym samym niebem…” artystka w szczególnie interesujący sposób podejmuje problematykę uchodźców, pokazując ich dramatyczne losy na przykładzie historii 35 kobiet z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz północnej Afryki. Wszystkie bohaterki jej pracy przebywają obecnie w ośrodkach dla uchodźców w 5 miastach europejskich: Sztokholmie, Białymstoku, Bukareszcie, Stambule i Nantes.

Drugim, artystycznym punktem odniesienia dla debaty jest książka „Wielki przypływ” Jarosława Mikołajewskiego. Publikacja ta opisuje sytuację na wyspie Lampedusa, gdzie w ostatnim czasie pojawiało się ponad osiemset tysięcy uchodźców.

Oba artystyczne głosy wyjątkowo wyraziście odnoszą się do traumy doświadczanej przez ludzi uciekających do Europy przed wojną i wyniszczającymi konfliktami społeczno-politycznymi – są autentycznym świadectwem ich losów. Perspektywa artystyczna pozwala dostrzec to, co polityczne w wymiarze głęboko ludzkim. Taki punkt widzenia wydaje się dobrym i ważnym odniesieniem dla zainicjowania debaty na temat nastawienia i przygotowania polskiego społeczeństwa do zmierzenia się z narastającym kryzysem migracyjnym.

Istotnym elementem spotkania będą bezpośrednie relacje ze szlaków, którymi uchodźcy przemierzają Bałkany – relacje znacznie odbiegające od przekazów, jakie na co dzień pojawiają się w mediach.

Zaproszeni goście będą omawiać również kwestie ważnych aspektów odmienności kulturowej najliczniejszej grupy migrantów, przedstawiając je z perspektywy socjologii i antropologii. Sytuacja migrantów i nie-migrantów jest wzajemnie ze sobą powiązana. Kiedy odmawia się praw migrantom, prawa obywateli też stają się zagrożone. Jesteśmy obecnie świadkami jak strach tworzy bariery, jak bariery wywołują nienawiść i jak nienawiść służy jedynie do wzmacniania narzędzi opresji.

Premiera katalogu

W ostatnim dniu wystawy zapraszamy na promocję polsko-angielskiego katalogu z tekstami Waldemara Baraniewskiego, Holka Cruse’a, Judy Fudge, Marcina Giżyckiego, Patricka Harriesa, Ewy Gorządek, Ryszarda W. Kluszczyńskiego i Bernharda Waldenfelsa.

Specyfikę pracy Anny Konik z medium wideo przedstawi prof. Ryszard W. Kluszczyński, kierujący Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej na Uniwersytecie Łódzkim. W szerokim polu jego zainteresowań badawczych znajduje się problematyka sztuki nowych mediów, awangardowy film i sztuka wideo, teoria sztuki i jej najnowsze tendencje, jak również zagadnienia cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego.

W trakcie finisażu zapraszamy na spotkanie z artystką i kuratorką wystawy, Ewą Gorządek, które oprowadzą gości po wystawie.

Wystawie towarzyszy druga publikacja zawierająca 35 historii imigrantek i uchodźczyń, opowiedzianych Annie Konik przez bohaterki jej najnowszej pracy „W tym samym mieście pod tym samym niebem…"

 

 

Partner wystawy: Wissenschaftskolleg zu Berlin

Wsparcie finansowe wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut, The Marga and Kurt Möllgaard-Stiftung, ZiF Center for Interdisciplinary Research, Universität Bielefeld, Institut d’Etudes Avancées de Nantes /IEA de Nantes/, with the support of the French Agence Nationale pour la Recherche under the program „Investissements d’avenir”.


Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

Patronat medialny CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline