Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
Holk Cruse
Ludzka percepcja, (niektóre) niezbędne warunki do rozpoznania sztuki wizualnej

wykład
20 stycznia 2016

Holk Cruse
Ludzka percepcja, (niektóre) niezbędne warunki do rozpoznania sztuki wizualnej

20 stycznia 2016 (środa), godz. 18.00

Wykład towarzyszy wystawie Anny Konik Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000-2015 i odbędzie się w galerii na I piętrze, w przestrzeni pracy Willa zauroczonych (archiwum Wissenschaftskolleg zu Berlin).

Wykład w języku angielskim, tłumaczony symultanicznie na język polski.
Wstęp wolny.


W jaki sposób postrzegamy dzieło sztuki i czym różni się on od sposobu postrzegania dowolnego obiektu na świecie? To pytanie stawia Holk Cruse, wybitny naukowiec niemiecki, profesor biolocybernetyki, twórca pionierskiego robota o imieniu Hektor, który został wyposażony w sztuczną sieć neuronów, co może służyć za zaczątek jego świadomości.

Holk Cruse opowie o mechanizmach działania percepcji, powołując się na odkrycia z dziedziny psychologii i neurobiologii. Niektóre z nich zostaną zilustrowane za pomocą eksperymentów, do udziału w których zaproszeni są słuchacze wykładu. Wykład profesora Cruse stanowi również intersującą propozycję wskazującą, w jaki sposób stosowanie określonych zasad percepcji może być też pomocne w dochodzeniu do niektórych definicji sztuki (współczesnej).

Holk Cruse, urodzony w 1942 roku w Stuttgarcie, studiował biologię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie Albert-Ludwigs we Fryburgu. Doktorat uzyskał w roku 1972 na Uniwersytecie w Stuttgarcie, habilitował się na Uniwersytecie w Kaiserslautern. Od 1981 roku profesor biocybernetyki na Uniwersytecie w Bielefeld. Pobyty badawcze w Arcachon (Francja) i Berkeley (USA). W pracy badawczej skupia się na zachowaniach owadów, skorupiaków i ludzi, buduje również programy i urządzenia komputerowe symulujące działanie odpowiedzialnych za nie struktur mózgowych.



Partner wystawy: Wissenschaftskolleg zu Berlin

Wsparcie finansowe wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut, The Marga and Kurt Möllgaard-Stiftung, ZiF Center for Interdisciplinary Research, Universität Bielefeld, Institut d’Etudes Avancées de Nantes /IEA de Nantes/, with the support of the French Agence Nationale pour la Recherche under the program „Investissements d’avenir”.


Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

Patronat medialny CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica


 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline