Holk Cruse
Ludzka percepcja, (niektóre) niezbędne warunki do rozpoznania sztuki wizualnej
20 stycznia 2016 (środa), godz. 18.00
Wykład towarzyszy wystawie Anny Konik Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000-2015 i odbędzie się w galerii na I piętrze, w przestrzeni pracy Willa zauroczonych (archiwum Wissenschaftskolleg zu Berlin).
Wykład w języku angielskim, tłumaczony symultanicznie na język polski.
Wstęp wolny.
W jaki sposób postrzegamy dzieło sztuki i czym różni się on od sposobu postrzegania dowolnego obiektu na świecie? To pytanie stawia Holk Cruse, wybitny naukowiec niemiecki, profesor biolocybernetyki, twórca pionierskiego robota o imieniu Hektor, który został wyposażony w sztuczną sieć neuronów, co może służyć za zaczątek jego świadomości.
Holk Cruse opowie o mechanizmach działania percepcji, powołując się na odkrycia z dziedziny psychologii i neurobiologii. Niektóre z nich zostaną zilustrowane za pomocą eksperymentów, do udziału w których zaproszeni są słuchacze wykładu. Wykład profesora Cruse stanowi również intersującą propozycję wskazującą, w jaki sposób stosowanie określonych zasad percepcji może być też pomocne w dochodzeniu do niektórych definicji sztuki (współczesnej).
Holk Cruse, urodzony w 1942 roku w Stuttgarcie, studiował biologię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie Albert-Ludwigs we Fryburgu. Doktorat uzyskał w roku 1972 na Uniwersytecie w Stuttgarcie, habilitował się na Uniwersytecie w Kaiserslautern. Od 1981 roku profesor biocybernetyki na Uniwersytecie w Bielefeld. Pobyty badawcze w Arcachon (Francja) i Berkeley (USA). W pracy badawczej skupia się na zachowaniach owadów, skorupiaków i ludzi, buduje również programy i urządzenia komputerowe symulujące działanie odpowiedzialnych za nie struktur mózgowych.
Partner wystawy: Wissenschaftskolleg zu Berlin
 |
Wsparcie finansowe wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut, The Marga and Kurt Möllgaard-Stiftung, ZiF Center for Interdisciplinary Research, Universität Bielefeld, Institut d’Etudes Avancées de Nantes /IEA de Nantes/, with the support of the French Agence Nationale pour la Recherche under the program „Investissements d’avenir”.
Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja
Patronat medialny CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica