Aktualna wersja serwisu u-jazdowski.pl
AKTUALNOŚCI
MIEJSCA I DROGI OBCEGO
prof. Bernhard Waldenfels


wykład

14 stycznia 2016

Miejsca i drogi Obcego / Orte und Wege des Fremden
wykład prof. Bernharda Waldenfelsa

czwartek 14 stycznia 2016, godz. 18.00
Wstęp wolny.
Wykład w jęz. niemieckim, tłumaczony symultaniczne na język polski.

Wykład towarzyszy wystawie Anny Konik Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000-2015 i odbędzie się w galerii na I piętrze, w przestrzeni pracy Willa zauroczonych (archiwum Wissenschaftskolleg zu Berlin).

Bernhard Waldenfels (ur. 17 marca 1934 r w Essen) – niemiecki filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu w Bochum. Wybitny interpretator współczesnej myśli francuskiej, zajmuje się też filozofią języka i fenomenologią. Jednym z głównych tematów jego pism jest wyzwanie jakie niesie obce (nieznane).

Prof. Waldenfels należy do grona najwybitniejszych filozofów współczesności, a jego oryginalne i systematycznie podejmowane badania problematyki obcości zyskały już w polskim środowisku filozoficzno-kulturoznawczym znaczne uznanie. W ostatnich latach dwa dzieła Bernharda Waldenfelsa zostały także przetłumaczone na język polski:
– Topographie des Fremden – Studien zur Phänomenologie des Fremden 1, 1997 (pol. Topografia obcego, przeł. J. Sidorek, Warszawa 2002)
– Grundmotive einer Phänomenologie des Fremden, 2006 (pol. Podstawowe motywy fenomenologii obcego, przeł. J. Sidorek, Warszawa 2009).


Wykład odbędzie się w ramach wystawy Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015, która do 14 lutego prezentowana jest w CSW Współczesnej Zamek Ujazdowski. W centrum zainteresowań Anny Konik znajduje się człowiek – niemal wszystkie jej prace są „dochodzeniem” do Innego, powstają w konsekwencji spotkania z ludźmi i z ich rzeczywistościami. Artystka dociera za pomocą sztuki na terytoria społecznego wykluczenia, do ludzi, których życie nie przystaje z jakichś powodów do modelu powszechnie uznawanego za normalny czy pełnowartościowy, do ludzi niewpasowanych w normy Systemu, osamotnionych w kokonie starości czy też nieakceptowanych z uwagi na pochodzenie, wyznanie lub odmienność kulturową.

Przykładem tego typu pracy jest najnowsza realizacja Anny Konik, rozpisany na kilka lat projekt W tym samym mieście, pod tym samym niebem…. Jego bohaterkami są kobiety, które doświadczyły horroru wojen i zbrojnych konfliktów politycznych w takich krajach jak Czeczenia, Inguszetia, Afganistan, Irak, Syria, Somalia, Kongo, Nigeria, Kamerun, czy też prześladowań na tle rasowych, jak kobiety romskie w Rumunii. Większość z nich to imigrantki i uchodźczynie, żyjące teraz w podmiejskich gettach lub ośrodkach dla uchodźców w Europie. Te kobiety opowiedziały Annie Konik swoje historie, czasami wstrząsające – o ucieczkach przed prześladowaniem, śmiercią, o rozłące z rodziną, utracie domu i lęku o najbliższych. Mówiły też o braku akceptacji, niechęci czy wręcz wrogości na tle rasowym, z czym konfrontowały się w miejscach, w których szukają schronienia. O niewidzialnych barierach mentalnych, stworzonych przez lęk wobec obcego.


 

Partner wystawy: Wissenschaftskolleg zu Berlin

Wsparcie finansowe wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut, The Marga and Kurt Möllgaard-Stiftung, ZiF Center for Interdisciplinary Research, Universität Bielefeld, Institut d’Etudes Avancées de Nantes /IEA de Nantes/, with the support of the French Agence Nationale pour la Recherche under the program „Investissements d’avenir”.

Partner CSW: REGENT Warsaw Hotel

Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

Patronat medialny CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, ELLE, Elle Decoration, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 

 





   Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2, tel. +48 22 628 12 71-73, fax: +48 22 628 95 50, www.csw.art.pl, e-mail: csw@csw.art.pl
Transmisje online
zapewnia
StreamOnline