RE-DIRECTING: EAST
Conversation # 19
Amirali Ghassemi "Iran. Miejsce dla nowych mediów"
25 czerwca 2014, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW
Spotkanie w języku angielskim.
Amirali Ghassemi
"Iran. Miejsce dla nowych mediów"
Teheran lat 90. XX w. nie był obeznany z nowymi mediami. Funkcjonująca tam garstka galerii wolała trzymać się starych zasad i poświęcać wystawom malarstwa oraz rzeźby, rzadko fotografii. Prezentacja ma rzucić światło na rozwój sztuki nowych mediów w Iranie za pomocą obrazów, plakatów oraz fragmentów wideo. Sztuka nowych mediów zostanie prześledzona od momentu, kiedy się pojawiła pod koniec lat 90., poprzez jej rozkwit po roku 2000, kilkuletnie odejście w zapomnienie, aż do triumfalnego i niezależnego od instytucji powrotu dzisiaj. Z powodu braku rządowych czy zagranicznych funduszy rozwój tej sztuki jest możliwy tylko poprzez zbiorowe wysiłki i oddolną samoorganizację artystów. W formie studium przypadku prezentacja ta skupi się na irańskim wideo i jego rozwoju w ostatnich czternastu latach.
Teherańska scena nowych mediów promieniuje na inne miasta – Isfahan, Sanandaj, Maszhad. Jednocześnie garstka niezależnych inicjatyw stara się rozszerzyć tę przestrzeń na rzecz bardziej interdyscyplinarnych praktyk, wystaw oraz festiwali video-artu, dźwięku, projektów interaktywnych i sztuki cyfrowej, a także stałych wydarzeń z zakresu sztuki audiowizualnej i performatywnej.
Amirali Ghasemi jest artystą urodzonym w Teheranie,jak również grafikiem i kuratorem, który pracuje podróżując. W 2004 otrzymał licencjat z grafiki na Central Tehran Azad University, ze specjalnością historia sztuki cyfrowej. W 1998 założył Parkingallery, niezależną przestrzeń wystawienniczą w Teheranie, a w 2002 stronę www.parkingallery.com, internetową platformę dla młodych irańskich artystów. Ghasemi pokazywał swoje filmy, grafiki i projekty na międzynarodowych festiwalach i ekspozycjach, co przyniosło mu renomę oraz wiele nagród. W ramach Parkingallery, jako kurator zrealizował mnóstwo wystaw, warsztatów oraz dyskusji. Współkuratorował I Międzynarodowe Wędrowne Biennale w Teheranie pt. "Miejska zazdrość" oraz 4 edycje Festiwalu Ograniczonego Dostępu do Wideo i Performansu (2007-13). Był zaangażowany w wiele projektów dla instytucji, przestrzeni wystawienniczych oraz uniwersytetów w Niemczech, Holandii, Serbii, Wielkiej Brytanii, Egipcie, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie, Francji, Szwecji, Belgii, Chinach oraz Indiach. Gościnnie wykładał na Universität der Künste w Berlinie, Konstfack w Sztokholmie, Akademii Sztuk Pięknych w Malmö, Uniwersytecie Stanowym w Ohio, Fundacji Delfina w Londynie i ICI w Nowym Jorku. Był gościnnym kuratorem Centrum Kultury CCBRUGGE w Brugii w 2010 r. oraz Fundacji Devi Art w Indiach w 2012 jego najnowsze realizacje kuratorskie to niezależne programy, jak np. Niewidoczna teraźniejszość (Brazylia, USA) czy Część mnie (Francja-Teheran), oraz gościnne występy w sekcji video-artu na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i Festiwalu Filmowym w Göteborgu od stycznia do lutego 2013. Ghasemi pracuje w takich mediach, jak fotografia, wideo, instalacja i projekty interaktywne. Ponadto pisze o rodzimej scenie artystycznej i współczesnej sztuce irańskiej dla różnych pism i własnego art-loga. IRAN&CO to jego aktualny projekt kuratorski, trwająca wystawa oraz archiwum reprezentacji sztuki irańskiej poza granicami kraju.
Program RE-DIRECTING: EAST jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawa.
Patroni medialni CSW: TOK FM, Elle Decoration, KMag, Label, Aktivist, Purpose, artinfo.pl, Stolica